Чи можу я бути власником замка?

 

Один із найбільш правильних питань з приводу купівлі старовинної нерухомості звучить саме так. Опустимо на цей раз тему адекватності побажань і ресурсів, а також готовність добровільно пов’язати своє життя з невідомовою віковою історією – з нею прийдеться розділяти своє житло, а це вже не жарти.

Зараз поговоримо про юридичну сторону питання.

Для початку – обмовка. В кожній країні, а то і провинції, штаті, кантоні свої закони і традиції. Мої поради допоможуть Вам зорієнтуватися і задавати місцевим експертам правильні питання.

Чи можу я як іноземець купити пам’ятник?

У більшості країн немає окремих норм для пам’ятників. Скоріше, можуть бути обмеження для купівлі нерухомості як такої, як в Швейцарії, наприклад. Майже всюди Ви, як фізична особа, можете купити замок на своє ім’я.

А як може це зробити іноземна юридична особа?

Не знаю ні одної країни, де нерухомістю може володіти іноземна фірма напряму. Тільки пайова учать в зареєстрованій на місці компанії або ж у відкритій фірмі в цій країні.

Як краще оформлювати угоду – через юридичну особу чи на себе?

Моя думка – на юридичну особу, зареєстровану в країні походження замку. Власником фірми може бути особисто Ви або Ваша юридична особа, зареєстрована десь де-інде.

Поясню чому.

1. У майбутньому Ви зможете змінювати склад власників без здійснення дарування частини замку, передачі чи продажу долі. Зазвичай всі ці процедури супроводжуються сплатою немалих податків і державного мита за переоформлення. Навіщо комусь продавати чи віддавати частину, запитаєте Ви. Можливо, Ви запросите інвестора або партнера. А може захочете ввести у склад власників дітей після вступу у повноліття, або свою кохану половинку.

2. Вашим спадкоємцям не треба буде платити податок на спадок, який в деяких країнах буває вище, ніж 30% від вартості замку! Але тут треба бути обережним. Десь отримання частини в фірми через спадок, що має нерухомість, також підлягає опадоткуванню, як і успадкування самого замку. Але не всюди.

3. На юридичну особу легше отримати кредит, тим більше проектне фінансування. Фізичній особі прийдеться доводити наявність величезних особистих доходів на території країна розташування замку, що стає важким грошовим навантаженням (показав доходи – сплати податок на прибуток), тоді як в бізнес-проекті оцінюють інше – сам бізнес-проект.

4. На юридичну особу простіше отримати дотації, субсидії і гранти. Більш того, найчастіше безповоротну допомогу не можуть фізичні особи, а іноземці – тим більше, ніколи!

5. Сплата ПДВ – це суттєва графа у витратах на відновлення. Але якщо Ваша компанія буде платником ПДВ (а вона буде), то Ви будете регулярно отримувати гроші на повернення. В Чехії, наприклад, це 21% від вартості будматеріалів.

6. Отримання посвідки на постійне проживання. Не всюди, далеко не всюди вклад у нерухомість дає право на отримання посвітки на проживання. Як правило, приходиться оформлювати бізнес-візи, інвесторські візи, робочі карти. А для всього цього треба зареєструвати юридичну особу.

7. Комерційне чи некомерційне? Юридична особа може бути громадська організація. благодійний фонд, акціонерне товариство, ТОВ і т.д. Я би радила заснувати обидві форми. На комерційну оформити нерухомість і повертати ПДВ. А на громадську організацію, яка, яка правило, реєструється у спрощеному режимі і безкоштовно або за символічну суму, можна використовуватися для залучення волонтерів, отримання грантів, проведення некомерційних подій.

Знову повторюся, що для різних країн є свої нюанси, але тепер Ви знаєте, які питання треба задавати адвокатам, архітекторам, чиновникам, рієлторам.

У будь-якому випадку, перед тим як пустакитися в угоду, поспілкуйтеся із живими замковласниками в регіоні – з тими, хто вже пройшов цей шлях. Ви отримаєте досвід суб’єктивної, іноді спірної інофрмації. Проте, правильно домовитеся, а також Ви будете почувати себе набагато впевненіше, коли відчинете двері замку в перший раз.

 

Про деталі українського законодавства щодо історичних будівель пропонуємо звернутися до нашої фірми та отримати вичерпну інформацію.